Fríský kůň

25. prosince 2010 v 20:32 |  Zvířata

Chladnokrevný fríský kůň má kompaktní, silný a hluboký trup odpovídající robustní konstituci. Plec je ideálně utvořená pro postroj a velmi silná. Nohy jsou krátké a silné. Hlava je dlouhá, s krátkýma,ale živýma ušima. Má jemné rysy a velmi výrazně vyjadřuje bodrou poddajnost a milou povahu plemene. Poměrně malý frísan má velmi působivou siluetu, zdůrazněnou obloukovitě klenutým, hrdě neseným krkem. Ohon a hříva jsou velmi bohaté a bujné a jen zřídka se splétají nebo jinak upravují. Spěnky nesou bohatý rous. Tvrdé kopyto je z tvrdé rohoviny a není náchylné k chorobám.

Původ:

Fríský kůň je potomek primitivních lesních koní západní Evropy, byl chován na fríském pobřeží severního Holandska. Ve své vlasti se dříve i dnes těší vroucímu obdivu. Ovšem, zaujímá významné místo jak v lidské historii, tak mezi plemeny koní. Dnešní frís se počítá k plemenům teplokrevným. Už Římané se zmiňují o fríských koních jako o silných, pracovních zvířatech, ovšem v jejich očích byli oškliví. O tisíc let později se jejich vzhled zlepšil a tato silná, učenlivá a otužilá zvířata nosila rytíře na křížové výpravy. Plemeno získalo stykem s orientálními koňmi a zejména přílivem andaluské krve.

Historie plemene:

Fríští koně vynikali v zápřeži, pod sedlem, i při zemědělské práci, a proto se hojně využívali k zlepšování plemen v sousedství. Slavný oldenburský kůň vznikl hlavně díky fríské krvi. Fríský kůň také ovlivnil těžké anglické koně, nyní známé jako shirské prostřednictvím staroanglického vraníka. Díky svému temperamentu je fríský kůň použitelný i jako jezdecký. Vyniká však i jako tažný kůň, protože je krásně vyvážený a v postroji se pohybuje energickým, velmi působivým krokem. Ve své vlasti tahá proslulé tradiční dvojkolky, fríské gigy.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama